⁠⁣مادر «به اندازه کافی خوب»

دوستت ندارم
وقتی کودکم به من می‌گوید دوستت ندارم

کودکان به شیوه‌های متفاوتی تلاش می‌کنند که بر خواسته‌هایشان پافشاری کنند؛ از قشقرق و سروصدا کردن تا باج‌گیری عاطفی با جملاتی شبیه به «دوستت ندارم، تو مادر خوبی نیستی، مادر دوستم برای دوستم فلان کار را کرده است و …». البته که کودک هرچه کند به اقتضای کودکی است، اما واکنش والدین برای رشد روانی کودک بایدها و نبایدهایی دارد. یکی از این بایدها توجه کردن به خواسته کودک است (نه الزاماً برآورده کردن آن).

ممنوعیت اصلی این است که والدین هرگز نباید کودک را به خاطر خواسته‌اش تنبیه یا تحقیر کنند یا مورد بی‌توجهی قرار دهند؛ اما حالا که خواسته‌اش را برآورده نمی‌کنیم، تنبیه هم نمی‌کنیم پس چه کنیم؟!

شنیدن تقاضاهای کودک راهکار خوبی است اما بسیاری از اوقات کودک را راضی نمی‌کند. در چنین فضایی ممکن است کودک، والدین را با جملاتی شبیه به اینکه «دیگر دوستت ندارم» تحت‌فشار قرار دهد. واکنش خوبی که در این مواقع می‌توان داشت این است که به او بگویید: «اگر خواسته‌ات را برآورده نمی‌کنم، به خاطر این نیست که دوستت ندارم و حتی اگر بگویی دوستم نداری من با همه وجود دوستت دارم».

البته یادتان باشد بسیار اشتباه است که اول در برابر اجابت خواسته کودک مقاومت کنید و بعد با اصرار و فشارهای کودک مجبور شوید برعکس گفته خودتان و مطابق میل او عمل کنید. لذا قبل از اینکه هر چیزی به کودک بگویید اول مطمئن شوید که «منطقی است» و دوم اینکه «می‌توانید روی حرفتان بمانید».

دانشنامه سلامت روان
دکتر هما محمد صادق

برچسب ها:
نوشته‌های پیشین
به کودکان برچسب “بیش فعالی” نزنید
نوشته‌ی بعدی
ایمپلنت های دندانی در کودکان و نوجوانان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست